Kategorie
Drzwi drewniane, zewnętrzne, itd.

Zimowe prace wykończeniowe – jakie kwestie powinieneś na ten temat się dowiedzieć?

Postawiliśmy już dom, to znaczy postawiliśmy ściany, wstawiliśmy okna, zamontowaliśmy wszelkie instalacje. Zostało nam jeszcze parę drobiazgów, jak malowanie pomieszczeń, ułożenie posadzek i inne tego rodzaju roboty wykończeniowe. Można te roboty spokojnie realizować zimą. Budynek jest już zabezpieczony przed zmiennymi warunkami pogodowymi, więc robota może być realizowana spokojnie, w miarę komfortowo.
Zbudowaliśmy już domek, to znaczy wybudowaliśmy ściany, wstawiliśmy okna, zainstalowaliśmy wszelkie instalacje. Pozostało nam jeszcze kilka drobnostek, jak malowanie pomieszczeń, położenie posadzek i inne tego typu roboty wykończeniowe. Można te roboty bez problemu realizować w zimie. Budynek jest już zabezpieczony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, wobec tego praca może być realizowana bez pośpiechu, w miarę komfortowo.

invado

Autor: JDH Rosewater
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z ważniejszych takich dzieł jest stolarka drzwiowa, której montaż musi być przeprowadzony fachowo. Drzwi są wszak jedną z ważniejszych rzeczy w jakie musi zostać zaopatrzony nasz budynek. Zależnie od tego czy są to drzwi zewnętrzne czy też drzwi wewnętrzne (czytaj dalej), będą one się różnić sposobem zabezpieczeń. W wypadku drzwi zewnętrznych stolarka drzwiowa jest zazwyczaj wyposażona w bolce antywłamaniowe. Prócz tego drzwi wejściowe winny zostać wzmocnione blachą cynkowaną. Następną istotną cechą takich drzwi jest izolacja cieplna. Musimy zwrócić szczególną uwagę na, to żeby pomiędzy murem a ościeżnicą nie powstawały tak zwane mostki cieplne, to znaczy miejsca poprzez które możemy stracić ciepło.

drzwi wewnętrzne

Autor: Andy Mudrak
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej byłoby gdyby stolarka drzwiowa wyposażona została w stosowne listwy wentylacyjne, umożliwiające odprowadzić nadmiar wilgotności. Nikomu chyba nie trzeba przypominać o założeniu dobrego zamka, a szczegółowiej pary zamknięć. Niezłym pomysłem może być nabycie renomowanych zamków (np. Gerda) zamiast standardowych. Zwiększy to nasze bezpieczeństwo, co jest przecież podstawowym zadaniem drzwi zewnętrznych. Prócz tego podczas instalacji tego typu zamka możemy mieć nadzieję na zniżki w opłatach za ubezpieczenie.

Rzecz jasna nie można nie pamiętać o estetyce. Wytwórcy produkujący drzwi wewnętrzne i zewnętrzne proponują wiele modeli fornirów, z prawie każdego gatunku drzewa, i o ogromnie zróżnicowanej fakturze. Zarówno drzwi wewnętrzne jak i wejściowe powinny zostać dostosowane do rodzaju podłogi jaką zamierzamy kłaść w pomieszczeniach, w taki sposób aby wszystkie fragmenty wystroju naszego domu pasowały do siebie. Niebłahą sprawą dla komfortu domu może być również odpowiednie wyciszenie drzwi zewnętrznych w taki sposób, by odgłosy z ulicy nie przeszkadzały nam wypoczywać.