Wyciągarka samochodowa, co to? Jak jest skonstruowana? Z jakiego powodu warto ją posiadać?

Wciągarki samochodowe to ważny czynnik wszystkich fanów off-roadu. Zezwalają one ustrzeć się mnóstwa nieprzyjemnych momentów oraz gwarantują niezależność podczas wypraw po niedostępnych dla samochodów pasażerskich okolicach.
Wyciągarki samochodowe to istoty czynnik wszystkich fanów off-roadu. Zezwalają one ustrzeć się wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz zapewniają samodzielność podczas wypraw po nieprzejezdnych dla pojazdów pasażerskich terenach.

różnokolorowe okno zrobione z prostokątnych szkiełek

Autor: Andrew Tarvin
Źródło: http://www.flickr.com
Wykorzystywane nie tylko w off-roadzie, ale też straż ogniową pomoc drogową i przemysł choć w bardziej zmienionej postaci przygotowanej do wciągania ładunku na wielkie wysokości oszczędzając przy tym pracy robotnikom. Ale czym właściwie są wciągarki samochodowe? Jak są skonstruowane i jak należy je stosować. O tym dowiecie się w kolejnej części tekstu.
Układanie parkietu

Autor: julien haler
Źródło: http://www.flickr.com
Specjalnie profilowana powierzchnia wewnętrzna otuliny Tubolit AR Fonowave dodatkowo podnosi jej walory tłumiące

Autor: Armacell
Źródło: Armacell

Wyciągarki dzielą się na pewne rodzaje. Elektryczne, mechaniczne, hydrauliczne i ręczne. My skupimy się na elektrycznych gdyż te najczęściej zakładane są w autach. Wciągarka elektryczna złżona jest z kilku istotnych części. Każda wyciągarka posiada silnik naprawa silników hydraulicznych który zazwyczaj zasilany jest energią elektryczną z akumuLatora. Przy wykorzystywaniu takiego sposobu należy uważać aby nie wyczerpać akumulatora. Niektóre wciągarki wyposażone są w system kierowania dwoma ogniwami co pozwala uniknąć wyładowania.
Kolejnym składnikiem jest bęben który ma kształt cylindra i na niego okręcana jest lina którą trzeba nawijać równomiernie aby pozbyć się uszkodzeń całej konstrukcji. Lina może być z tworzywa lub stalowa. Lina stalowa jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Lina syntetyczna jest za to lżejsza, łatwo się ją nawija ale jest droga i łatwiej ją zniszczyć oraz szybciej się zużywa. Następny element to ślizg który nawija linę na bęben. Następnym elementem jest przekładnia zębata, hamulec oraz sterownik odpowiadający za prace całego układu.

Wyciągarki hydrauliczne częściej wykorzystuję się w przemyśle tam gdzie pojawiają się wielkie maszyny np. podesty ruchome przejezdne. Reasumując wyciągarki to łatwe urządzenia w które warto zakupić aby uniknąć kilku niesympatycznych chwil.