Kategorie
Drzwi drewniane, zewnętrzne, itd.

W blokach, w których przebywa wiele osób, niezbędnie powinny być zamontowane czujniki do wykrywania dymu

Wielokrotnie dowiadujemy się o rozmaitych pożarach obiektów, w tym domów mieszkalnych. Najgorsze jest to, że w ogniu czasami umierają ludzie. Jednak prawdą jest, że niektórych z nich możemy bez wątpienia uniknąć. Warto zatem przekonać się, w jaki sposób zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom powodowanych ogniem.
Bardzo często słyszymy w mediach o różnorodnych pożarach budynków, w tym domów mieszkalnych. Najgorsze jest to, iż w pożarach tych niekiedy umierają ludzie. Jednak prawdą jest, że bardzo wielu z nich można skutecznie uniknąć. Musimy więc dowiedzieć się, w jaki sposób zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom spowodowanych ogniem.

alarm przeciwpożarowy

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com

W głównym stopniu w każdym obiekcie, szczególnie użytku publicznego, musi być dostępna instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. Przydatna instrukcja może być niezwykle pomocna i w w wielu okolicznościach powinna nas chronić przed przykrymi okolicznościami, a równocześnie umożliwić zdobyć informacje na temat odpowiedniego zachowania w sytuacji pojawienia się ognia. Pomocny będzie również sprzęt PPOŻ.

Musimy wiedzieć, iż zarówno w mieszkaniu, jak również w biurze czy przestrzeniach publicznych, w bardzo łatwy sposób możemy codziennie zapobiegać pożarom (zobacz: drzwi ogniowe ei 30). Przede wszystkim nie możemy wrzucać niedopałków od razu do kosza na śmieci. Jeżeli palimy papierosy w środku budynków, musimy wyrzucać pozostałe niedopałki, popiół oraz spalone zapałki. Nigdy nie powinniśmy pozostawiać ich w zasięgu ręki dzieci.

Inspektor sprawdzi szerokość oraz sposób oznakowania korytarzy ewakuacyjnych, sprawdzi czy drzwi ewakuacyjne są łatwo dostępne, dokona kontroli gaśnic pod względem formalno-prawnym. Z całą pewnością będziemy poproszeni o okazanie pisma zwanego instrukcją bezpieczeństwa pożarowego. Inspektor skontroluje prawidłowość tego pisma, jego zgodność ze stanem rzeczywistym (na dokument ten składają się między innymi mapki sytuacyjne). Przygotowaniem wspomnianej instrukcji bezpieczeństwa pożarowego zajmują się sprofilowane jednostki. By przygotować tenże dokument powinno się wybranej firmie dostarczyć stosownych danych, tj. specyfikacja stanu technologicznego budynku, czy informacje na temat prowadzonej działalności a także o możliwych rejonach zagrożonych wybuchem.

Co roku musimy kontrolować system ogrzewania, jeżeli posiadamy elektryczne ogrzewanie. Trzeba także w odpowiedni sposób wyciągać wtyczki z kontaktu i na pewno nigdy nie należy zastępować bezpiecznika domowej metody urządzeniem. W przedsiębiorstwach tego typu usługi BHP są standardem, natomiast w domu często o to nie dbamy.

We wszelkich obiektach, gdzie ryzyko wystąpienia pożaru jest bardzo duże, powinny być przechowywane koce przeciwpożarowe albo też gaśnice. W budynkach, w jakich każdego dnia przebywa bardzo wiele ludzi, niezbędnie powinny być zamontowane urządzenia do wykrywania dymu.

Ta użyteczna witryna (http://prokad.com.pl/bramy/bramy-garazowe-segmentowe/) jest przyszykowana dla miłośników tej problematyki. Jeżeli wliczasz się do nich, to wejdź na ten odnośnik.

Recz jasna w bardzo wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie przeciwdziałać pożarom, jakie powstają z wielu powodów, nie tylko przez nieodpowiedzialne działania ludzi. Wystarczy jednak zachować odpowiednią ostrożność oraz zdrowy rozsądek i można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Czytaj więcej: