Ułatwienia przy wznoszeniu domów – nowe normy budowlane

budowa domu
Do tej pory wszechobecnym skojarzeniem powiązanym z tematem budowy miejscu zamieszkania czy jakiejkolwiek posiadłości było wiele pracy i formalności. Urzędnicy chcą pomóc budowlańcom, przez wprowadzenie zmian w prawie pragną przyspieszyć budowę projektów oraz oszczędzić „papierkowej roboty”. Czego stricte możemy się spodziewać w zmianach?

grupa prawników
Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com

Normy budowlane do tego czasu umożliwiały starostom mieścin udzielać pozwolenia na budowę lub przebudowę mieszkań od 60 dni do nieraz 3 miesięcy. Nowelizacja prawa budowlanego zmienia to postanowienie, albowiem zgody na to nie będzie potrzeba mieć w ogóle, lecz jeżeli starosta będzie miał do tego zastrzeżenia, posiadać będzie 30 dni na ich wniesienie. Kiedy nie będzie uwag co do inwestycji, wolno rozpocząć budowę. Będzie to tyczyć się budynków, które nie wykraczają poza obszar parceli objętej inwestycją i nie burzą niczyjej własności. Dla ludzi z branży: się.

Taka przemiana w normach będzie przychylna podobnie dla pozostałych osób, nie zaledwie tych remontujących lub stawiających domy (domy energooszczędne) prywatne. Na przyzwolenia nie będą także musieli czekać właściciele zakładów rzemieślniczych, myjni samochodowych, a jeśli ktoś będzie pragnął postawić garaż pięciostanowiskowy, również będzie musiał zaczekać wyłącznie 30 dni na możliwe uwagi od starosty. Zaoszczędzi to niemało nerwów i pracy papierkowej przy wypełnianiu dokumentów, ale najważniejsze jest to, iż realny będzie szybszy progres. Co jeszcze świeżego? Inwestor nie będzie musiał jak dotąd na siedem dni przed planowanym zaczęciem prac budowlanych zgłaszać tego do nadzoru budowlanego. Więcej tu: normy przy budowie.

Obowiązek ten zostaje kompletnie zlikwidowany, z czego zdaje się w największym stopniu cieszą się budujący domy. Uznawali oni to bowiem za coś najbardziej kłopotliwego. Nowelizacja prawa budowlanego nie pozostawia także nietkniętych formalności obowiązkowych odnośnie nowych projektów. Wykaz przymusowych elementów zarysu budowlanego zostaje przykrócona do minimum. Wyeliminowane zostaną na przykład oświadczenia o zagwarantowaniu dostawy ciepła lub [klimi – warszawa] gazu do obiektu czy podobnie podłączenia go do wodociągów.

budowa
Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Wchodzące w życie normy budowlane są niezmiernie przyjazne dla inwestorów. Przeciętny człowiek bowiem czasami nie dawał sobie rady w wypełnieniu wszelkich formalności, co przekładało się tylko na dłuższy czas wykonania inwestycji lub totalne jej poniechanie. Prawo budowlane wychodzi ludziom z pomocą, więc można spodziewać się szybszego rozkwitu miast oraz wiosek.