Kategorie
Drzwi drewniane, zewnętrzne, itd.

Przykłady zastosowania drzwi mieszkaniowych, typowe konstrukcje w nich stosowane

Drzwi do mieszkań oraz domów wykonuje się z różnych materiałów. Materiał ten w dużym stopniu zależał będzie od tego, w którym miejscu te drzwi znajdują, bo całkowicie czego innego wymaga się od drzwi w łazience, a innych od drzwi narażonych na mrozy, śniegi i ulewy. W przypadku drzwi zewnętrznych w budynkach jednorodzinnych najczęściej robi się je z drzewa.
Drzwi do domów i mieszkań robi się z różnych materiałów. Materiał ten w dużej mierze będzie zależał od tego, w jakim miejscu będą się drzwi znajdować, bo całkowicie czego innego wymaga się od drzwi łazienkowych, a zupełnie innych od drzwi narażonych na mrozy, śniegi i ulewy. W przypadku drzwi zewnętrznych w jednorodzinnych budynkach najczęściej robi się je z drewna.

drzwi

Autor: star5112
Można do tego wykorzystać dużą część dostępnych odmian, ale niektóre z nich lepiej się nadają do tego celu a inne nieco. Najbardziej odpowiednimi gatunkami są jesion, buk i dąd, charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną i twardością.

Jeżeli chciałbyś pogłębić swą znajomość rzeczy, to przestudiuj interesujący artykuł (http://www.wolplanposadzki.pl/naturalne-wylewki-anhydrytowe-wolplan/). W tekście wyłożyliśmy precyzyjne oraz ciekawe informacje.

Lecz takie drzwi są dość drogie z powodu materiału, dlatego też wielu ludzi woli się zdecydować na kupno drzwi z drewna, lecz tańszego, przykładowo jodły albo sosny. Ciekawym i wartym polecenia rozwiązaniem są drzwi fornirowane, wyglądają one jak wykonane ze szlachetnego drewna, lecz są znacznie tańsze – dowiedz się więcej. Robi się taką metodą, że na środku z tańszego gatunku nakleja się cieniutką warstwę lepszego drewna, i to jest właśnie fornir.

Jeśli chodzi o mieszkania drzwi również często wykonuje się z drewna, ale popularność zyskują również konstrukcje wykonane z oklejonej efektownymi okleinami blachy. W przypadku mieszkań kupuje się najczęściej drzwi pełne, ewentualnie z niedużym wizjerem, więc blacha będzie się bardzo dobrze sprawdzać w takich zastosowaniach. Dodatkowym plusem drzwi tego typu jest bardzo duża odporność na włamania, zwłaszcza jeżeli mają one dodatkowe wzmocnienia.

drzwi

Autor: Stolbud Włoszczowa S.A.
Źródło: Stolbud Włoszczowa S.A.

Za to drzwi w środku mieszkań nie muszą być ani bardzo mocne, ani solidne. Dlatego też przy ich budowy najczęściej stosuje się formatki wykonane w postaci popularnego plastra miodu. Na pierwszy rzut oka drzwi takie wyglądają jakby zrobione były z litego kawałka drewna, ale ich wnętrze to właśnie przestrzenna konstrukcja z cienkich listewek. Taki rodzaj budowy gwarantuje sporą wytrzymałość, wystarczającą w typowych zastosowaniach, a jednocześnie jest znacznie lżejsza. Ma to także duży wpływ na cenę, bo na tego typu drzwi będzie szło znacznie mniej materiału i mogą być one zwyczajnie tańsze.