
Geodezja ma za zadanie opisywanie rozmiarów i kształtu Ziemi, określaniem jej powierzchni, złóż i infrastruktury podziemnej, wyznaczaniem danych terenów lub obserwacją przestrzennego wykorzystania określonego obszaru. Zawód geodety ma w związku z tym spore znaczenie również poza zagadnieniami samej nauki. Efekty pracy geodety znajdują zastosowanie na przykład w budownictwie, zarówno publicznym jak i prywatnym. Tak planowanie, projektowanie jak i budowa budynku wymaga precyzyjnego określenia map terenu (również wysokościowych) a następnie wyznaczenia gotowego projektu na gruncie. Na koniec ważne jest zweryfikowanie przez geodetę zgodności z planami danego projektu.
Czy poszukujesz na stronie system sygnalizacji pożaru czegoś niezwykle zajmującego? Zachęcamy zatem do kolejnego artykułu. Należy tylko kliknąć w poniższy link.
Rozwój technologii informatycznych udostępnił dodatkowe, nowe szanse w geodezji i nie chodzi tu o możliwość wyszukania w Google hasła „geodezja we Wrocławiu”, ale raczej o rozwój technologii pomiaru oraz systemów informacji przestrzennej.
Tak jak każda nauka również geodezja ma swoje osiągnięcia i innowacje. Przykładem takiego osiągnięcia w Polsce w obszarze technologii geodezji jest uruchomiony w 2008 roku przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii system ASG-EUPOS. Pozwala on określić w czasie rzeczywistym, z dokładnością do kilku centymetrów lokalizacje obiektów w przestrzeni bazując na obserwacjach satelitarnych systemów nawigacyjnych.
Więcej informacji oraz oferty usług można znaleźć na stronie Geopoint – wrocławscy geodeci.
Wyświetl większą mapę