O czym pamiętać należy przy projektowaniu i budowie garażu, na co zwracać uwagę przy projekcie.

dom z garażem
Odpowiednio postawiony garaż służył będzie przez długie lata, dlatego też warto poświęcić parę chwil na jego właściwy wybór. Przede wszystkim garaże służą w charakterze miejsc parkingowych, lecz również w roli miejsc na przetrzymywanie narzędzi i sprzętów, czy jako warsztaty. Z tego też powodu należy ich budowę dokładnie przemyśleć i zastanowić się nad wszystkimi potrzebami. Znacznie prościej jest w czasie stawiania wszystkiego zaprojektować wszystko tak jak się będzie chciało, niż za kilka lat robić małą rewolucję i zajmować się jakąś rozbudową.

murowany garaż
Autor: Kevin Dooley
Źródło: http://www.flickr.com

Budowa garażu murowanego powinna się zacząć od znalezienia właściwego projektu. Garaż często stanowi integralną część domu, i wtedy stawia się wszystko jako jedną całość, a może również być zupełnie niezależnym obiektem. Wybór najlepszej opcji w dużym stopniu uzależniony będzie od wielkości działki oraz wymagań właściciela, każda opcja będzie posiadać jakieś wady i zalety, i przed końcową decyzją powinno się wszystko dobrze przemyśleć.

Tak samo zajmujące materiały znajdziesz w analogicznym serwisie. Jeśli pragniesz je przeczytać – zobacz pod linkiem stal zbrojeniowa, który jest tu.

Najważniejszą zasadą podczas wybierania lokalizacji na garaż powinna być prostota dojazdu, gdyż droga która do niego prowadzi powinna być utwardzona. Z tego też powodu lepiej jest zrezygnować z garażu gdzieś na tyłach domu, gdzie będzie trzeba okrążać cały budynek, zdecydowanie lepiej będzie wówczas wybudować oddzielny obiekt. W takiej sytuacji powinno się tylko mieć na uwadze to, żeby swoim charakterem i rodzajem wykończenia nawiązywał do pozostałych budynków, najlepiej jeśli zaprojektuje go ten sam architekt, co dom.

brama garażowa
Autor: mrhayata
Źródło: http://www.flickr.com

Wybierając murowaną wersję garażu trzeba się liczyć ze dużo wyższymi wydatkami, gdyż ogólny koszt takiej inwestycji wynieść może nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, lecz równocześnie znacznie większego komfortu używania. Koszty te są orientacyjne i znacznie się mogą wahać zależnie od użytych rozwiązań i materiałów. Na przykład jeśli ktoś wybierze wiśniowski bramy segmentowe z automatycznym sterowaniem, to do całej wyceny trzeba będzie następne parę tysięcy złotych dorzucić.