Kategorie
Drzwi drewniane, zewnętrzne, itd.

Kilka przykładowych informacji o drzwiach użytkowanych w naszych mieszkaniach i domach, główne ich odmiany

Zdecydowana większość z nas na pewno potwierdzi, że bez drzwi trudno by było. Być może w tropikach, gdzie nie ma chłodnych zim można by było sobie bez nich poradzić, jednak w Polsce jest to raczej niemożliwe. Zewnętrzne drzwi, instalowane w wejściach do domu czy mieszkania mają dwojakie zadanie. Po pierwsze ochraniają majątek przed wejściem do środka niechcianych gości. Niestety w dalszym ciągu plaga kradzieży jest dość spora, i zostawienie wszystkiego bez zabezpieczeń to proszenie się wprost o jego utratę.
Chyba większość z nas na pewno potwierdzi, że bez drzwi ciężko by było. Ewentualnie w tropikalnym klimacie, gdzie nie będzie chłodniejszych zim można by było sobie dać bez nich radę, lecz w Polsce raczej możliwe to nie będzie. Drzwi zewnętrzne, instalowane w wejściu do domu czy mieszkania mają podwójne zadanie. Po pierwsze chronią dobytek przed wejściem do środka niechcianych gości. Niestety w dalszym ciągu problem kradzieży jest dość duży, i zostawienie dobytku bez zabezpieczeń to proszenie się wprost o jego utratę.

drzwi wewnętrzne

Autor: JDH Rosewater
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu wejściowe drzwi powinny charakteryzować się dużą odpornością na włamanie. Standardem są porządne, trudne do otwarcia zamki, a oprócz tego najróżniejsze wzmocnienia zawiasów. Przeważnie też konstrukcja takich drzwi jest dobra, zrobione są z solidnych materiałów i mają dodatkowe zabezpieczenia w postaci grubych płyt stalowych. Następnym zadaniem, stojącym przed drzwiami zewnętrznymi będzie ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, powinny być więc one odporne na śniegi, deszcze czy duże różnice temperatur.

Zupełnie odmiennych cech oczekuje od drzwi umieszczonych w środku, ale także całkowicie inne jest ich zadanie. Drzwi wewnętrzne przede wszystkim mają rozdzielać pomieszczenia domowe od siebie, zapewniając przy tym odpowiednią prywatność. Z tego też powodu najczęściej nie posiadają one grubych zamków, także ich budowa (projekty domów parterowych) jest znacznie lżejsza. Przy drzwiach wewnętrznych w głównej mierze liczy się ich wygląd, a tu możliwości jest bardzo dużo. Najpopularniejsze modele produkowane są z drewnianej sklejki, a całość oklejona jest okleiną w wybranym wzorze.

Zależnie od pomieszczenia, do jakiego są one przeznaczone, mogą mieć mniejsze lub większe przeszklenia, a także otwory wentylacyjne. Szkło przy drzwiach (http://www.alglas.pl/) wewnętrznych spełnia ważne zadanie, gdyż pozwala na przepuszczanie do miejsc, w jakich nie ma dostępu do okna. Przez to w praktycznie całym domu lub mieszkaniu jest odpowiednio jasno, a równocześnie dzięki użyciu matowych szyb zostanie zachowana prywatność.