Kategorie
Zaprojektuj mieszkanie

Jaki dom będzie lepszy dla naszych potrzeb – piętrowy czy z poddaszem użytkowym? Jaki rodzaj domu korzystniej wybrać?

Wybór pomiędzy domem z poddaszem użytkowym a piętrowym domem nie jest łatwy. To ważna decyzja, gdyż decyzja o wyborze piętra albo poddasza decydować będzie o końcowym wyglądzie domu, co przekłada się na charakter wnętrza czy koszt całego projektu. Od razu można powiedzieć, iż trzeba będzie wybudować dom z dwiema kondygnacjami, jeżeli działka jest niezbyt dużych rozmiarów, natomiast my planujemy mieć sporej wielkości dom. Czasami wysokość jest trochę narzucona, gdyż na konkretnym terenie jest obowiązujący plan miejscowy, a więc jeżeli taki zapis znajduje się w wydanej decyzji o warunkach zabudowy, to prawdą jest, że nie mamy wyboru.
Wybór między domem z poddaszem użytkowym i piętrowym domem nie jest zbyt prosty. To ważna decyzja, gdyż decyzja o wyborze piętra albo poddasza decydować będzie o końcowym wyglądzie domu, co przekłada się na charakter wnętrza czy koszt budowy. Od razu można powiedzieć, że trzeba będzie wybudować dom z dwiema kondygnacjami, jeśli działka jest małych rozmiarów, natomiast my planujemy mieć duży dom. Czasem wysokość zostaje trochę narzucona, gdyż na określonym terenie obowiązuje plan miejscowy, a więc jak taki zapis znajduje się w danej decyzji o warunkach zabudowy, to niestety nie mamy wyboru.

dom

Autor: Sam Howzit
Źródło: http://www.flickr.com
Więc takie projekty domów piętrowych (zobacz stronę) mogą być problematyczne w realizacji.

Pamiętaj, że żeby zdobyć fascynujące wiadomości na przedstawiany temat, musisz znaleźć dobre źródło – więc odkryj serwis (https://zawiesiawroclaw.pl/), w tamtym miejscu znajdziesz wciągające fakty.

Inną, także istotną kwestią są nasze oczekiwania i upodobania. Domu z dwiema kondygnacjami z pewnością będziemy potrzebować, jeśli pragniemy mieć dość jasny podział poziomów – część przeznaczona dla domowników i gości (na dole), ale również część prywatna, na górze. Człowiek, dla którego dom (pozostałe informację dostępne będą tu) to czerwona dachówka ceramiczna oraz spadzisty dach, powinien zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym. Dużo osób taki dom uzna za bardziej gustowny i swojski, bo jego pierwowzorem jest wiejski dom lub dworek. Piętrowy dom ma zaś bardziej miejski charakter.

Miejmy na uwadze bowiem, że piętrowe były kamieniczki przy rynkach miast i nowoczesne miejskie wille z płaskimi dachami. W naszym kraju niestety przez wiele lat najbardziej rozpowszechnioną wersją piętrowego domu były sześciany o kopertowych dachach, a tak naprawdę dom piętrowy nie powinien być kostką. Najkorzystniej widzimy to na przykładzie domy piętrowe projekty, tam można znaleźć wielką ilość cudownych i nowoczesnych domów piętrowych. W innych państwach, jak Włochy czy Niemcy, w których znane są dachy o zdecydowanie mniejszym spadku, domy piętrowe to normalne zjawisko, a jednocześnie takie domy są stylowe.

Podobnie w niektórych regionach Polski nie dostrzeżemy dachów, jakie będą nawiązywać do tradycji polskiego dworku (na przykład na Śląsku). Tak więc jesteśmy w stanie korzystać z różnorodnych projektów, ażeby odnaleźć najbardziej profesjonalny. Zawsze taką decyzję można skonsultować z architektem, tak więc będziemy wiedzieć, czy nasz wybór jest rzeczywiście perspektywiczny i czy na pewno dobrze w niego zainwestować.