Kategorie
Zaprojektuj mieszkanie

Jak kupować mieszkanie od dewelopera? Na jakie kwestie zwracać uwagę? O czym musimy wiedzieć?

Wiele osób obawia się, że kupując mieszkanie od dewelopera w ten sposób straci, jak w związku z tym postępować, żeby zmaksymalizować swoje bezpieczeństwo na wypadek braku wypłacalności inwestora?
Sporo ludzi boi się, że kupując mieszkanie od dewelopera na tym straci, jak w związku z tym postępować, by zmaksymalizować swoje bezpieczeństwo na wypadek niewypłacalności inwestora?

Co ważne, przed zawarciem umowy musimy bardzo starannie wybadać sytuację finansową firmy deweloperskiej jak również stopień zaawansowania prac budowlanych. Generalnie im w większym stopniu inwestycja jest zaawansowana, tym mniejsze ponosimy ryzyko, jakie może się wiązać z ogłoszeniem upadłości dewelopera. Obowiązująca od jakiegoś czasu ustawa mówiąca o ochronie praw nabywcy mieszkania albo domu jednorodzinnego, nakłada na firmę deweloperską obowiązek gwarancji dla nabywcy środków ochrony w postaci zamkniętego albo też otwartego rachunku powierniczego, jakie mogą zostać złączone z gwarancją bankową albo ubezpieczeniową. Każdy deweloper musi mieć to na uwadze.

Spójrz na portal i prześledź wpis, który na pewno totalnie Cię pochłonie, gdyż dane tam umieszczone, przykuwają zainteresowanie.

Tak wiec mówiąc o ewentualnej upadłości firmy deweloperskiej najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się gwarancja bankowa albo ubezpieczeniowa. Na takiej podstawie, w przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera osoba nabywająca może zażądać od banku albo zakładu ubezpieczeń wypłaty środków w wysokości, która równa będzie kwocie zapłaconej wcześniej firmie budującej nasz dom. Tego typu forma zabezpieczenia w najbardziej pełny sposób zapewnia bezpieczeństwo wpłaconych środków, jakie zainwestowaliśmy w nasze mieszkanie. Nie ma jednak możliwości prawdziwie skutecznego zabezpieczenia realizacji umowy, jaka została podpisana z deweloperem. Oznacza to, że nabywca może zagwarantować sobie właściwie całkowite bezpieczeństwo wpłaconych pieniędzy, nie może jednakowoż zapewnić, iż nabędzie za nie lokal, który był przedmiotem umowy.

Całe szczęście tego typu sytuacja ulega zmianie i na rynku znajduje się coraz większa ilość firm, które wywiązują się ze swoich umów. A gdzie najczęściej kupujemy mieszkania u deweloperów? Oczywiście tam gdzie najwięcej się zawsze buduje, to znaczy w większych miejscowościach w Polsce. Na uwagę natomiast zasługuje Gdańsk, ponieważ ostatnimi czasy to właśnie miasto zyskuje na znaczeniu. Nie ma co się dziwić, jest niesamowicie położone, posiada niezwykłą architekturę, mamy tam także świetny klimat do biznesu. Trzeba jednak wiedzieć, że duży rynek deweloperski wcale nie ułatwia zadania. Wręcz odwrotnie, musimy w takim wypadku z jeszcze większą ostrożnością podchodzić to tego tematu oraz dobrze sprawdzić firmę jak i wszystkie warunki umowy.