Kategorie
Okna - przegląd

Ile może wynieść współczynnik przenikania ciepła w przypadku zwykłych okien plastikowych i okien energooszędnych?

Jedna z prac, jakie mogłyby być wykonane przy okazji kapitalnego remontu domu czy też mieszkania, może być wymiana okien. Dobre okna zapewniają ochronę przed hałasem i odpowiednią cyrkulację powietrza.
Jedna z czynności, które mogą być zrobione z okazji gruntownego remontu domu czy też mieszkania, mogłaby być wymiana okien. Dobre okna zapewniają ochronę przed hałasem oraz odpowiednią temperaturę powietrza.

Niestety duża ilość producentów oraz różna jakość obsługiwania klienta powodują, że pozornie prosty zakup bardzo się utrudnia. Jeżeli jednak zaczniemy szukać danych na taki temat przeczytamy, że obecnie bardzo popularne są okna energooszczędne. Oznacza to, że powinny one zapewniać odpowiednią temperaturę zarówno w lecie, jak i w okresie zimowym. W rzeczywistości wszystkie okna posiadają tzw. współczynnik „U”. Jeżeli chodzi o okna wyprodukowane z takiego surowca jak PCW, to powinien on wynieść 0,5W/m2K. Należy dodać, że typowe okna wykonane z tworzyw sztucznych posiadają współczynnik „U” w wysokości 1,6W/m2K. Poza tym jeżeli porównujemy różne propozycje, powinnyśmy również zwrócić uwagę oddzielnie na właściwości, które dotyczą szyby oraz profilu.
pcw

Autor: Sam Sherratt
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas kupna domu detale odnoszące się do otworów okiennych powinny być w centrum naszej uwagi tak, jak sprawy odnoszące się do wykorzystanych tynków lub docieplenia poddasza.

Bardzo interesują nas Wasze komentarze. Czy masz wątpliwości? Jeśli tak, to zapraszamy do pisania. Z radością ustosunkujemy się do najmniejszej wiadomości.

Trzeba pamiętać, że wymiana okien w całym domu byłaby bardzo kosztowna. Należy myśleć przyszłościowo zwłaszcza, że aktualnie okna (oknoplast dzierżoniów) z PCV posiadają współczynnik przenikania ciepła taki, który za np. 10 lat będzie już przeżytkiem. A statystyki przekonują, że okna wymienia się średnio raz na ok. 40 lat.

Przy zakupie okien nie można więc zbytnio skąpić a traktować dobre okna z PCV jako inwestycję na długi okres czasu. Można je używać zarówno jako okna w pokojach, do piwnicy czy też okna dachowe.