Czym się charakteryzują współcześnie sprzedawane laminaty, jakie są stosowane najczęściej rodzaje tych materiałów.

Współczesne materiały często sięgają po inspiracje wzięte z przyrody. Jako przykład może tu służyć drewno, jakie jest niezwykle często wykorzystywanym materiałem. Lecz niewiele osób wie, że tak naprawdę drewno jest typowym laminatem, w którym włókna celulozy, wytrzymałe ale giętkie są spajane przez substancję zwaną ligniną. I tego typu budowa, zapożyczona z natury, jest obecnie bardzo popularna w wielu różnych przeznaczeniach.

wykończenie laminatem
Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Laminaty to tak zwane kompozyty, składające się ze złączenia dwóch materiałów o odmiennych parametrach mechanicznych i wytrzymałościowych. Laminaty układane są warstwami, po sobie składnik wzmacniający i wypełnienie, zwane także lepiszczem. Sposób układania tych warstwa będzie odmienny w zależności od typu laminatu, jednak przeważnie będą one miały taką strukturę, że laminat po jednej stronie będzie miał sporą wytrzymałość, ale z z drugiej dużo niższą. Ale poza klasycznymi laminatami można ich spotkać znacznie innych odmian, jakich struktura ulega sporym zmianom zależnie od potrzeb – jak używać laminatów?.

obróbka za pomocą laminatu
Autor: Dale Simonson
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo dużą zaletą tego typu materiałów jest znacznie większa mechaniczna wytrzymałość, przy jednocześnie mniejszym ciężarze. Dzięki temu laminaty dużo lepiej się sprawdzają w niejednej sytuacji od materiałów jednorodnych, a przez mniejszą masę będą również znacznie tańsze w użyciu. Obecnie najczęściej występują w trzech odmianach, choć rzecz jasna będzie ich dużo więcej. Najbardziej popularne są laminaty poliestrowo-szklane. Stosuje się w nich tkaniny lub maty szklane, a wypełnienie stanowi poliestrowa żywica. Jeśli w miejsce wspomnianej żywicy zastosuje się materiały epoksydowe, to dostanie kolejny rodzaj laminatu. Jednak z powodu rozmaitych kłopotów technicznych nie cieszą się one aż taką popularnością. Ostatnim z popularnych odmian tego rodzaju materiałów będą laminaty które wykorzystują węglowe włókna. Są one ogromnie mocne, lekkie oraz sztywne, ale jednak ich dużą wadą będzie stosunkowo mała odporność na gwałtowniejsze czynniki mechaniczne oraz uderzenia.